Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (24 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
pt: Editor clássico

[ctx: Editor Name]
en: Block editor
pt: Editor de blocos

[ctx: Editor Name]
en: Classic editor
pt: Editor clássico

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
pt: Editar (Editor clássico)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
pt: Editar (Editor de blocos)

en: Change settings
pt: Alterar opções

en: Default editor for all sites
pt: Editor por omissão para todos os sites

en: Editor Settings
pt: Opções do editor

en: Default Editor
pt: Editor por omissão

[ctx: Editor Name]
en: block editor
pt: Editor de blocos

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
pt: Editor clássico

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
pt: Editar &#8220;%s&#8221; no editor de blocos

en: Switch to block editor
pt: Mudar para o editor de blocos

en: Switch to classic editor
pt: Mudar para o editor clássico

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
pt: Por omissão o editor de blocos é substituído pelo editor clássico e os utilizadores não podem mudar de editor.

en: Allow site admins to change settings
pt: Permitir aos administradores do site alterar as opções

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Allow users to switch editors
pt: Permitir aos utilizadores mudar de editor

en: Default editor for all users
pt: Editor por omissão para todos os utilizadores

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
pt: https://pt.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
pt: Activa o editor clássico do WordPress e o ecrã de edição de conteúdos com TinyMCE, metaboxes, etc. Suporta os plugins mais antigos que funcionam com o ecrã de edição clássico.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
pt: Editar &#8220;%s&#8221; no editor clássico

en: Settings
pt: Opções
