Plugins - WPS Hide Login - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Redirect URL when someone tries to access the wp-login.php page and the wp-admin directory while not logged in.
it: Reindirizza l'URL quando qualcuno tenta di accedere alla pagina wp-login.php e alla directory wp-admin senza aver effettuato l'accesso.

en: Protect your website by changing the login URL and preventing access to the wp-login.php page and the wp-admin directory to non-connected people.
it: Proteggi il tuo sito web modificando l'URL di accesso e impedisci l'accesso alla pagina wp-login.php e alla directory wp-admin a persone non autorizzate.

en: and
it: e

en: the plugin
it: il plugin

en: Discover our other plugins:
it: Scopri gli altri nostri plugin:

en: WordPress specialized hosting
it: hosting specializzato in WordPress

en: Redirection url
it: URL di reindirizzamento

en: Redirection url default
it: URL di reindirizzamento predefinito

en: This has been disabled
it: Questo è stato disabilitato

note: Description of the plugin
en: Protect your website by changing the login URL and preventing access to wp-login.php page and wp-admin directory while not logged-in
it: Proteggi il tuo sito web modificando l'URL di accesso e impedendo l'accesso alla pagina wp-login.php e alla directory wp-admin mentre non sei loggato

en: This feature is not enabled.
it: Questa funzione non è abilitata.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Your login page is now here: <strong><a href="%1$s">%2$s</a></strong>. Bookmark this page!
it: La tua pagina di accesso adesso si trova qui: <strong><a href="%1$s">%2$s</a></strong>. Metti questa pagina nei preferiti!

en: To set a networkwide default, go to <a href="%s">Network Settings</a>.
it: Per impostare una rete predefinita ampia, andate a <a href="%s">Impostazioni di rete</a>.

en: Login url
it: Url di accesso

en: Networkwide default
it: Predefinito per l'intera rete

en: Need help? Try the <a href="%1$s" target="_blank">support forum</a>. This plugin is kindly brought to you by <a href="%2$s" target="_blank">WPServeur</a>
it: Serve aiuto? Prova il <a href="%1$s" target="_blank">forum di assistenza</a>. Questo plugin è stato gentilmente realizzato per voi da <a href="%2$s" target="_blank">WPServeur</a>

en: This option allows you to set a networkwide default, which can be overridden by individual sites. Simply go to to the site’s permalink settings to change the url.
it: Questa opzione consente di impostare un valore predefinito per l'intera rete, che può essere ignorato dai singoli siti. Basta andare alle impostazioni permalink del sito per modificare l'URL.

en: WPS Hide Login could not be activated because you already have Rename wp-login.php active. Please uninstall rename wp-login.php to use WPS Hide Login
it: WPS Hide Login non può essere attivato perché hai già Rename wp-login.php attivo. Disinstalla Rename wp-login.php per usare WPS Hide Login

en: Please upgrade to the latest version of WordPress to activate
it: Effettua l'aggiornamento all'ultima versione di WordPress per l'attivazione
