Themes - Twenty Twenty-Two - en to es translation catalogue (198 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
es: Construido sobre una base de diseño sólido, Twenty Twenty-Two adopta la idea de que todos merecen una web verdaderamente única. Los estilos sutiles del tema están inspirados en la diversidad y versatilidad de las aves: su tipografía es ligera, pero fuerte, su paleta de color está extraída de la naturaleza y sus elementos de diseño se asientan suavemente en la página. La verdadera riqueza de Twenty Twenty-Two radica en sus posibilidades de personalización. El tema está diseñado para aprovechar características de la edición completa del sitio introducidas en WordPress 5.9, lo que significa que los colores, la tipografía y el diseño de cada página de tu sitio se pueden personalizar para adaptarse a tu visión. También incluye docenas de patrones de bloques, lo que abre la puerta a la creación una amplia gama de diseños profesionales con solo unos pocos clics. Ya sea que estés creando una web de una sola página, un blog, una web comercial o un porfolio, Twenty Twenty-Two te ayudará a crear un sitio que sea exclusivamente tuyo.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
es: Filtro por defecto

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
es: Suizo

[ctx: Style variation name]
en: Pink
es: Rosado

[ctx: Style variation name]
en: Blue
es: Azul

en: Search
es: Buscar

[ctx: label]
en: Search
es: Buscar

[ctx: Template part name]
en: Footer
es: Pie de página

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
es: Cabecera (oscura, pequeña)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
es: Cabecera (oscura, grande)

[ctx: Template part name]
en: Header
es: Cabecera

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
es: Página (sin separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
es: Entrada individual (sin separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
es: Página (cabecera grande)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
es: En blanco

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
es: Principal y terciario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
es: Principal y secundario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
es: Principal y fondo

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
es: Primer plano y terciario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
es: Primer plano y secundario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
es: Primer plano y fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
es: Diagonal fondo a terciario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
es: Diagonal terciario al fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
es: Diagonal fondo a secundario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
es: Diagonal secundario al fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
es: Diagonal principal al primer plano

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
es: Vertical terciario al fondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
es: Vertical secundario al fondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
es: Vertical secundario a terciario

[ctx: Color name]
en: Tertiary
es: Terciario

[ctx: Color name]
en: Secondary
es: Secundario

[ctx: Color name]
en: Primary
es: Principal

[ctx: Color name]
en: Background
es: Fondo

[ctx: Color name]
en: Foreground
es: Primer plano

[ctx: Font family name]
en: System Font
es: Fuente del sistema

en: Text-based grid of posts
es: Cuadrícula de entradas basadas en texto

en: Simple blog posts
es: Entradas sencillas del blog

en: Large post titles
es: Títulos de entradas grandes

en: Irregular grid of posts
es: Cuadrícula irregular de entradas

en: Grid of image posts
es: Cuadrícula de imágenes de entradas

en: Grid of posts
es: Cuadrícula de entradas

en: Default posts
es: Entradas por defecto

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
es: Teatro Principal<br>Pl. de Felipe XX<br>Madrid, 12345

en: Location
es: Ubicación

en: February, 12 2021
es: 12 de febrero de 2021

en: Date
es: Fecha

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
es: <em>Flutter</em>, una colección de artículos relacionados con las aves

en: Poster with right sidebar
es: Póster con barra lateral derecha

en: Grid of posts with left sidebar
es: Cuadrícula de entradas con barra lateral izquierda

en: Blog posts with left sidebar
es: Entradas del blog con barra lateral izquierda

en: Tags
es: Etiquetas

en: Blog posts with right sidebar
es: Entradas del blog con barra lateral derecha

en: POSTS
es: ENTRADAS

en: WELCOME
es: BIENVENIDO

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
es: <em>Jilguero</em><br><em>y gorrión </em>

en: Page layout with two columns
es: Diseño de página con dos columnas

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es Ángel y has encontrado el camino a mi blog. Escribo sobre una variedad de temas, pero últimamente he estado compartiendo mis deseos para el próximo año.

en: An illustration of a bird in flight
es: Una ilustración de un pájaro en vuelo

en: Screening
es: Proyección

en: Page layout with image, text and video
es: Diseño de página con imagen, texto y vídeo

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es Ángel y dirijo este blog. Nací en Palencia, pero actualmente vivo en el norte de la provincia de Soria. Es posible que me reconozcas por publicaciones con nombres como <a href="#">Águila Real</a> e <a href="#">Inmersión en el luto</a>. Escribo para ganarme la vida.<br><br>Normalmente, uso este blog para catalogar listas extensas de aves y otras cosas que me parecen interesantes. Si encuentras un error en una de mis listas, por favor, guárdatelo.<br><br>Si este no es tu asunto, <a href="#">definitivamente te recomiendo este otro</a>. Es mi favorito.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
es: Por determinar

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
es: <em>Viendo pájaros</em><br><em>en el jardín</em>

en: Page layout with image and text
es: Diseño de página con imagen y texto

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es Juan y has encontrado el camino a mi web. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio todos los martes a las 11 de la noche. ¡Escúchalo en algún momento!

en: Edvard<br>Smith
es: Juan<br>Vázquez

en: About page on solid color background
es: Página «Acerca de» sobre fondo de color sólido

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es Jesús y has encontrado el camino a mi web. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio los martes a las 11 de la noche.

en: Jesús<br>Rodriguez
es: Jesús<br>Rodríguez

en: Simple dark about page
es: Sencilla página «Acerca de» oscura

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es María y has encontrado el camino a mi web. Soy una observadora de aves y también transmito mi propio programa de radio los martes a las 11 de la noche.

en: Emery<br>Driscoll
es: María<br>Fernández

en: An image of a bird flying
es: Una imagen de un pájaro volando

en: About page with media on the right
es: Página «Acerca de» con medios a la derecha

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es: ¡Ah! Hola. Mi nombre es Domingo y has encontrado el camino a mi web. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio los martes a las 11 de la noche.

en: Stilton
es: Rodríguez

en: Doug
es: Domingo

en: Image of a bird on a branch
es: Imagen de un pájaro en una rama

en: About page with media on the left
es: Página «Acerca de» con medios a la izquierda

en: A podcast about birds
es: Un podcast sobre aves

en: Swoop
es: Picado

en: About page links
es: Enlaces de la página «Acerca de»

en: About the hosts
es: Acerca de los anfitriones

en: Support the show
es: Apoya el programa

en: Listen on Spotify
es: Escúchalo en Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
es: Escúchalo en iTunes Podcasts

en: Watch our videos
es: Mira nuestros vídeos

en: A trouble of hummingbirds
es: Un problema de colibríes

en: Logo featuring a flying bird
es: Logotipo con un pájaro volando

en: About page links (dark)
es: Enlaces de la página «Acerca de» (oscura)

en: About page with large image and buttons
es: Página «Acerca de» con una imagen grande y botones

en: Join my mailing list
es: Únete a mi lista de correo

en: Learn about my process
es: Conoce mi proceso

en: Read about me
es: Lee sobre mi

en: Take a class
es: Recibe una clase

en: Support my studio
es: Apoya mi estudio

en: Purchase my work
es: Compra mi trabajo

en: Heading and bird image
es: Encabezado con una imagen de un pájaro

en: This page could not be found. Maybe try a search?
es: No se ha podido encontrar esta página. ¿Quizá quieras probar una búsqueda?

en: 404 content
es: Contenido del 404

en: Header with tagline
es: Cabecera con descripción corta

en: Title, navigation, and social links header
es: Cabecera con título, navegación y enlaces sociales

en: Title and button header
es: Cabecera con título y botón

en: Text-only header with tagline and black background
es: Cabecera solo de texto con descripción corta y fondo negro

en: Text-only header with salmon background
es: Cabecera solo de texto con fondo color salmón

en: Text-only header with green background
es: Cabecera solo de texto con fondo verde

en: Logo and navigation header
es: Cabecera con logotipo y navegación

en: Small header with dark background
es: Cabecera pequeña con fondo oscuro

en: Logo, navigation, and social links header with black background
es: Cabecera con logotipo, navegación y enlaces sociales con fondo negro

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
es: Cabecera con logotipo, navegación y descripción corta desplazada

en: Logo and navigation header with gray background
es: Cabecera con logotipo y navegación con fondo gris

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
es: <em>La incubadora</em>: Un blog sobre mis aventuras en la observación de aves

en: Large header with dark background
es: Cabecera grande con fondo oscuro

en: Illustration of a flying bird
es: Ilustración de un pájaro volando

en: Header with image background
es: Cabecera con imagen de fondo

en: Header with image background and overlay
es: Cabecera con imagen de fondo y superposición

en: Default header
es: Cabecera por defecto

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
es: Cabecera centrada con navegación, enlaces sociales y fondo de color salmón

en: Header with centered logo
es: Cabecera con logotipo centrado

en: Header with centered logo and black background
es: Cabecera con logotipo centrado y fondo negro

en: Learn More
es: Aprender más

en: Welcome to<br>the Aviary
es: Bienvenido a<br>la Pajarera

en: Wide image with introduction and buttons
es: Imagen ancha con introducción y botones

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
es: Una película sobre aficionados a la observación de aves, un catálogo de distintos pájaros, emparejados con los sonidos que hacen. Cada pájaro está listado por su nombre científico, para que la cosa parezca más oficial.

en: Extended Trailer
es: Tráiler ampliado

en: Video trailer
es: Tráiler del vídeo

en: Angelo Tso<br>Edward Stilton<br>Amy Jensen<br>Boston Bell<br>Shay Ford
es: Ángel Sánchez<br>Eduardo Pérez<br>Amelia Martínez<br>Bernardo García<br>Soraya López

en: Jesús Rodriguez<br>Doug Stilton<br>Emery Driscoll<br>Megan Perry<br>Rowan Price
es: Jesús Rodriguez<br>Domingo Moreno<br>María  Fernández<br>Mónica Hérnandez<br>Rodrigo Martín

en: Featuring
es: Con

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
es: <em>Trino</em>, una película sobre<br>observadores de aves aficionados.

en: Video with header and details
es: Vídeo con cabecera y detalles

en: Buy Tickets
es: Comprar entradas

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
es: 14 de mayo de 2022, a las 19:00<br>Teatro Solera<br>Ronda de Valencia 245<br>Palencia, 23456

en: SCREENING
es: PROYECCIÓN

en: Illustration of a bird flying.
es: Ilustración de un pájaro volando.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
es: Ilustración de un pájaro posado en una rama.

en: Two images with text
es: Dos imágenes con texto

en: Join our mailing list
es: Únete a nuestra lista de correo

en: Watch birds<br>from your inbox
es: Observa pájaros<br>desde tu bandeja de entrada

en: Subscribe callout
es: Petición de suscripción

en: $150
es: 150 €

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
es: Juega un papel de liderazgo para nuestra comunidad uniéndote al nivel «Halcón». Este nivel te otorga un asiento en nuestra junta, donde puedes ayudar a planificar futuras expediciones de observación de aves.

en: Falcon
es: Halcón

en: $75
es: 75 €

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
es: ¡Únete al nivel «Gorrión» y conviértete en miembro de nuestra bandada! Recibirás nuestro boletín, además de una insignia de un pájaro que puedes llevar con orgullo cuando estés en la naturaleza.

en: Sparrow
es: Gorrión

en: $25
es: 25 €

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
es: Ayuda a apoyar a nuestra creciente comunidad uniéndote al nivel «Paloma». Tu apoyo ayudará a pagar a nuestros escritores y obtendrás acceso a nuestro boletín exclusivo.

en: Pigeon
es: Paloma

en: Pricing table
es: Tabla de precios

en: May 20th, 2022, 6 PM
es: 20 de mayo de 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
es: 18 de mayo de 2022, 19:00

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
es: Teatro Marítimo<br>Paseo de la Playa 120<br>Málaga, 34567

en: May 16th, 2022, 6 PM
es: 16 de mayo de 2022, 18:00

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
es: Teatro Solera<br>Ronda de Valencia 245<br>Palencia, 23456

en: May 14th, 2022, 6 PM
es: 14 de mayo de 2022, 18:00

en: Speaker Series
es: Ciclo de oradores

en: List of events
es: Lista de eventos

en: Illustration of a flying bird.
es: Ilustración de un pájaro volando.

en: Painting of ducks in the water.
es: Pintura de patos en el agua.

en: Layered images with duotone
es: Imágenes en capas con duotono

en: Read more
es: Leer más

en: Jesús Rodriguez, Doug Stilton, Emery Driscoll, Megan Perry, Rowan Price, Angelo Tso, Edward Stilton, Amy Jensen, Boston Bell, Shay Ford, Lee Cunningham, Evelynn Ray, Landen Reese, Ewan Hart, Jenna Chan, Phoenix Murray, Mel Saunders, Aldo Davidson, Zain Hall.
es: Ángel Sánchez, Eduardo Pérez, Amelia Martínez, Bernardo García, Soraya López, Jesús Rodríguez, Estíbaliz Torres, Domingo Moreno, María Fernández, Mónica Hérnandez, Rodrigo Martín, Ricardo Ruiz, Eva Alonso, Manuel Álvarez, Luis Muñoz, Rosa Torres.

en: An icon representing binoculars.
es: Un icono representando unos binoculares.

en: Large list of names
es: Gran lista de nombres

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
es: Un bonito pájaro con un sorprendente conjunto de plumas de colores.

en: Hummingbird
es: Colibrí

en: Hummingbird illustration
es: Ilustración de un colibrí

en: Image with caption
es: Imagen con leyenda

en: Featured posts
es: Entradas destacadas

en: Divider with image and color (light)
es: Divisor con imagen y color (claro)

en: Divider with image and color (dark)
es: Divisor con imagen y color (oscuro)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
es: Pie de página con título, descripción corta y enlaces sociales en un fondo oscuro

en: Footer with social links and copyright
es: Pie de página con enlaces sociales y copyright

en: Footer with query, title, and citation
es: Pie de página con consulta, título y cita

en: Footer with query, featured images, title, and citation
es: Pie de página con consulta, imágenes destacadas, título y cita

en: Footer with navigation and citation
es: Pie de página con navegación y cita

en: © Site Title
es: © Titulo del sitio

en: Footer with navigation and copyright
es: Pie de página con navegación y copyright

en: Footer with logo and citation
es: Pie de página con logotipo y cita

en: Default footer
es: Pie de página por defecto

en: Dark footer with title and citation
es: Pie de página oscuro con título y cita

en: https://wordpress.org
es: https://es.wordpress.org

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
es: Funciona gracias a %s

en: Categories
es: Categorías

en: Latest posts
es: Últimas entradas

en: Blog footer
es: Pie de página del blog

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
es: Somos un colectivo clandestino de observadores de aves. Se nos conoce por colarnos a través de las vallas, escalar los muros del perímetro y, en general, entrar sin autorización para observar las aves más raras.

en: About us
es: Sobre nosotros

en: Footer with text, title, and logo
es: Pie de página con texto, título y logotipo

en: Pages
es: Páginas

en: Query
es: Consulta

en: Headers
es: Cabeceras

en: Footers
es: Pies de página

en: Featured
es: Destacado

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
es: https://es.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es: El equipo de WordPress
